פשיטת רגל הרפורמה החדשה


בשנת 2013, במהלך חדשני ומשמעותי, ביצע הכונס הרשמי של ישראל רפורמה יוצאת דופן בהליך פשיטת הרגל. עד כניסת הרפורמה, יכול היה אדם אשר אין באפשרותו לכסות את חובותיו, להיגרר להליך מסורבל, לא יעיל וארוך אשר עלול היה להימשך שנים ארוכות ולפגוע לא רק בחייב, אלא גם בנושים שלו וביתר הגורמים המעורבים בהליך.

הרפורמה החדשה נועדה לתת הזדמנות נוספת לחייבים אשר נכנסו לחובות בתום לב ולא עמדו בהתחייבויותיהם, בעזרת תוכנית פשיטת רגל שיקומית שבמהלכה יצטרך החייב לעמוד בסדרה של בדיקות, צווי תשלומים והגבלות וללמוד כיצד להתנהל נכון כלכלית. ההבדל המרכזי שעשתה הרפורמה הוא במשך הזמן המקסימאלי של התהליך, אשר עומד על 54 חודשים (4.5 שנים), והופך למעשה את הליך פשיטת הרגל לנוח ופשוט יותר מבעבר.

שלבי הליך פשיטת הרגל החדש


הרפורמה החדשה מסדירה את הליך פשיטת הרגל וקובעת באופן ברור את השלבים שצריך לעבור החייב בדרך להתחלה כלכלית חדשה. לאחר שהחייב הגיש לכונס הרשמי בקשה לפשיטת רגל, ובמידה ובית המשפט מאשר את הבקשה, הוא מוציא צו לכינוס הנכסים של החייב. מרגע הוצאת הצו ממונה להליך פשיטת הרגל מנהל מיוחד מטעם הכונס הרשמי. על פושט הרגל יהיה לעמוד בדרישות שונות אשר יוטלו עליו במהלך החודשים הראשונים של ההליך, כמו גם בהגבלות שונות שיצרו את צעדיו של החייב במהלך כל תקופת השיקום ופשיטת הרגל. בנוסף יהיה על פושט הרגל לעמוד בצו תשלומים חודשי אשר יתוכנן על ידי נציג הכונס הרשמי, על סמך היכולת הכלכלית של החייב. בתום תקופת שיקום של 18 חודשים יתקיים דיון ראשון בבית המשפט, בשאלת מתן הפטר מכל החובות הכספיים של פושט הרגל. במידה והחייב אכן שיתף פעולה ופעל בתום לאורך כל ההליך, ועמד בצו התשלומים, יתכן ויוכל להתחיל מחדש את חייו הכלכליים כבר לאחר שנה וחצי. בכל מקרה, הליך פשיטת הרגל החדש לא יעלה על 54 חודשים.

הזדמנות שנייה אסור לפספס


הרפורמה החדשה אכן מאפשרת בנוחות יחסית להיפטר מחובות ישנים אשר נצברו בתום לב. אבל הדרך הזו ארוכה ולרוב תימשך מעבר לשנה וחצי. בכדי להקל על שלבי התהליך, להימנע כמה שאפשר מהגבלות כלכליות, תעסוקתיות ועוד, חשוב מאוד לקבל סיוע וליווי מעורך דין העוסק בתחום. הרפורמה החדשה נועדה לתת תקווה והזדמנות נוספת לאלו אשר כשלו כלכלית פעם אחת, ולעודד את חזרתם לחיים נורמאלים ותקינים מבחינה כספית, תעסוקתית וחברתית.

על הקפאת הליכים בהתאם לחוק חדלות פרעון החדש כבר שמעתם?​​​​​​​
מקדם אתרים
דף הבית טלפוןwaze פייסבוק