רכישת נכס בפשיטת רגל – ממה יש להיזהר?


מתכננים לרכוש נכס שעומד מגוף בפשיטת רגל? כדאי לשים לב שאינכם נופלים להונאות. השוק הזה הוא שוק אטרקטיבי במיוחד ורבים המשקיעים שנחים על הגדרות ומחכים לטרף הקל. אך ישנם מקרים חריגים בהם בסופו של דבר, הרוכשים הם אלה שמשלמים את המחיר.

תהליך רכישת נכס בפשיטת רגל


כשגוף משפטי (כמו חברה בע"מ לדוגמא) פושט רגל, בית המשפט המחוזי ממנה נאמנים אשר מנהלים את התהליך ואת נכסיו מרגע ההודעה על פשיטת הרגל ועד לסיום ההליכים.
הנאמנים הופכים לאחראים על הנכסים של פושט הרגל ומתעסקים בכל הקשור למכירתם לצורך החזרי חובותיו של פושט הרגל לגופים שונים (לדוגמא בנק).
אם יש לכם כוונה לרכוש נכס בפשיטת רגל, כדאי שתעשו את זה בדרך המקובלת. הדרך הנכונה היא ליצור קשר ישיר עם הנאמנים. אין לעשות את התהליך הזה ישירות מול הגוף שפשט רגל. במקרה כזה, הסיכון כולו עליכם.

לא מבצעים עסקאות מול פושט הרגל באופן ישיר


עסקה שמתבצעת ישירות מול הגוף שפשט רגל אינה בהכרח מתבצעת בצורה חוקית. אי לכך יתכן שהעסקה אינה מתועדת ובית המשפט יכול לדחות את הטענה שלכם לכך שהנכס בבעלותכם.

כראיה, בכתבה שפורסמה באתר מאקו באוגוסט השנה, תואר מקרה בו שלושה אנשים שונים טענו מול בית המשפט שהם בעלים של נכסים מתיק שנמצא בפשיטת רגל. הטעות שעשו אותם אנשים היא ביצוע העסקה באופן ישיר מול האדם שנמצא בפשיטת הרגל ללא מעורבותו של בית המשפט.

פשיטת רגל היא תהליך ארוך. יתכן שיקח גם שנים. ישנם פושטי רגל שמעוניינים לבצע פעולות מעל לחוק, או שלא במסגרת החוק. כך אותו אדם שתואר בכתבה, שנמצא בתהליך פשיטת רגל כ-16 שנים, ביצע עסקאות לא חוקיות על מספר נכסים ואפילו "מכר" את אותם נכסים לאנשים שונים.

במקרה המתואר, שניים מתוך השלושה טענו כי הם קיבלו את הבעלות על הנכסים במסגרת עסקה להחזר הלוואות שנתנו לאדם החייב. השלישי טען שאותם הנכסים בבעלותו מזה כ-13 שנים וכי הושקעו על ידו כספים רבים בנכסים אלו לצורך השבחתם.
בית המשפט דחה בסופו של דבר את טענות כל התובעים. לאף אחד מהם לא היתה ראיה בשלה מספיק בכדי להוכיח את עמדתו, וכך יצא שאותם תובעים הפסידו השקעה וכסף רב.

דברי סיכום


רכישת נכס בפשיטת רגל יכולה להיות עסקה נהדרת. הכל טוב כל עוד העסקה מתבצעת בצורה חוקית, וכל עוד מעורבים בה הגופים המשפטיים הנכונים – בית המשפט, הנאמנים ועורך דין מוסמך שמלווה את התהליך.

לקבלת ייעוץ נוסף התקשרו 03-6058081 או השאירו פרטים לקבלת ייעוץ מעורך דין הוצאה לפועל ופשיטת רגל.
מקדם אתרים
דף הבית טלפוןwaze פייסבוק