הסרת הגבלות לחייבים


כל אדם או עסק בישראל אשר צברו חובות שאין ביכולתם להחזיר, קיימת עבורם האפשרות לבקש מהמדינה להכיר בהם כפושטי רגל. הליך פשיטת הרגל נועד למעשה למזער את הנזקים הכלכליים של החייב ולפרוע כמה שיותר מחובותיו, תוך הגנה עליו מפני נושים והליכי גבייה. התהליך נפתח למעשה בכינוס נכסיו של פושט הרגל, אשר ינוהלו באמצעות כונס הנכסים במטרה להיעזר בהם לכיסוי החובות. מעבר לכך, לאורך תקופת פשיטת הרגל ולעיתים גם לפניה, במידה ונפתחו נגד החייב הליכים בהוצאה לפועל, יוטלו על החייב מספר הגבלות אשר נועדו לוודא את הצלחת הליך פשיטת הרגל. ראשית, מטרת ההגבלות היא לדאוג כי חובותיו הכלכליים של החייב לא יגדלו בתקופה בה הוא מוכרז כפושט רגל. מטרה נוספת ביצירת הגבלות היא למנוע מהחייב להעלים או להשתמש לרעה בנכסיו וברכושו, כמו גם ליצור תעדוף כלפי נושים מסוימים להם הוא חייב כסף, על פני אחרים. הגבלות אלו יוסרו בתום הליך פשיטת הרגל, ובמקרים מיוחדים.

אילו הגבלות קיימות והאם ניתן לבטל או לצמצם אותן


ההגבלות הן רבות ושונות. חלקן חלות על חשבון הבנק של החייב, וימנעו ממנו לבצע פעולות עם פנקסי צ'קים, שימוש באשראי או בקרדיט של הבנק, פתיחת חשבון חדש ועוד. מגבלה נוספת מונעת מהחייב לצאת מהארץ בתקופת פשיטת הרגל, ונועדה גם כן למנוע שיבוש אפשרי של ההליך. מגבלות נוספות יוטלו על אפשרויות התעסוקה של החייב, על רישיון הנהיגה שלו, על אפשרות חידוש הדרכון ועוד. את כל המגבלות הללו ניתן להסיר או לשנות במקרה של חתימה על הסדר נושים, בתום תקופת פשיטת הרגל, או במקרים מיוחדים אשר יאושרו על ידי שופט. ההגבלות על פושטי רגל הן מחמירות ולעיתים עלולות למנוע מהחייב לקיים אורח חיים נורמאלי בתקופת השיקום הכלכלי. על כן בית המשפט נעתר לבקשות מיוחדות ולמקרים מוצדקים, ופועל לצמצום היקף ההגבלות והסרה שלהן במידת האפשר.

איך מבטלים או מצמצמים את המגבלות?


ישנן מספר דרכים לביטול וצמצום ההגבלות, וכולן עוברות דרך בית המשפט. דרך אחת היא כאמור לסיים את תקופת פשיטת הרגל, תוך שיתוף פעולה מלא עם כונס הנכסים ובית המשפט במטרה לפרוע את החובות לנושים. דרך נוספת היא חתימה על הסדר נושים שקיבל את אישור בית המשפט, ודרך שלישית היא באמצעות הגשת בקשה מפורטת להסרה או שינוי של מגבלות מסוימות. שיתוף פעולה מלא עם מנהל ההליך וליווי עורך דין מומחה בתחום יסייעו לכם לזכות ביחס רך יותר מבית המשפט, וישפרו את הסיכויים להסרה וצמצום הגבלות בהקדם האפשרי.

לקבלת ייעוץ מקצועי ע"י עורך דין פשיטת רגל, השאירו פרטיכם בטופס הבא:מקדם אתרים
דף הבית טלפוןwaze פייסבוק