בקשה לפשיטת רגל


הליך פשיטת רגל הינו הליך אשר נועד לשקם כלכלית כל אדם אשר נקלע לחובות שאין ביכולתו לפרוע, ובנוסף לדאוג ככל שניתן לסגירת החובות ותשלום לנושים. ההליך עצמו נמשך לאורך תקופה של 18-54 חודשים, והוא מנוהל על ידי עורך דין אשר ממונה מטעם הכונס הרשמי. מנהל ההליך יכול להיעזר בנכסי החייב על מנת לפרוע את חובותיו, והוא מופקד גם על ההליך השיקומי של פושט הרגל, הכולל בנייה של תוכנית כלכלית ותשלומים חודשיים לסגירת החובות. על החייב עצמו יהיה לעמוד בדרישות שונות כמו דיווחים פיננסיים למנהל ההליך, יידוע בדבר כינוס נכסיו לנושים, להוצאה לפועל ועוד. במידה ועמד החייב בכל הדרישות וההגבלות, ושיתף פעולה לאורך כל ההליך, ייתכן וכבר לאחר 18 חודשים יפסוק בית המשפט על מתן הפטר לפושט הרגל מכל חובותיו ועל סיום ההליך. אבל כדי להגיע עד לשם, צריך קודם כל להגיש בקשה לפשיטת רגל.

מי יכול להגיש בקשה לפשיטת רגל ואיך עושים זאת?


כל אדם מעל גיל 18, אשר צבר חובות העולים על 17,307 שקלים, רשאי להגיש בקשה לפשיטת רגל. גם אחד או יותר מנושיו של החייב יכולים להגיש בקשה לפשיטת רגל כנגד החייב, במידה והחוב עולה על 86,532 ש"ח. תחילת התהליך היא בפנייה אל משרד הכונס הרשמי. בקשה לפשיטת רגל מצד החייב צריכה לכלול טופס 4, תצהיר כלכלי של החייב, כתב דין וחשבון, כתב ויתור סודיות מאושר על ידי עורך דין, כתב התחייבות החייב, צילום תעודת זהות כולל ספח וצילום דרכון. את הבקשה יש להגיש בשלושה העתקים מוקלדים במחשב, ולא בכתב יד. לאחר הגשת כל המסמכים ובמידה והבקשה נמצאה תקינה, יאשר הכונס הרשמי להעביר את הבקשה לבית המשפט המחוזי. גם במקרה והכונס הרשמי לא אישר את הבקשה תוכלו להגישה לבית המשפט, בצירוף ההודעה של הכונס. נושה המעוניין להגיש בקשה צריך להצטייד בטופס תביעת חוב בהליך פשיטת רגל, כתב תצהיר וראיות להוכחת החוב. ללא אישור של הכונס הרשמי, לא יוכל הנושה להעביר את הבקשה לבית המשפט.

מה עוד צריך לדעת?


הליך פשיטת הרגל אינו מיועד לחברות, אלא לאנשים פרטיים, ואת הבקשה יכול להגיש החייב או בא כוחו. הבקשה עצמה עלולה להיפסל, ומשך תקופת פשיטת הרגל יכול להתארך, אם החייב לא מראה שקיפות ושיתוף פעולה מלא עם מנהל ההליך, כבר ממעמד הגשת הבקשה. בכל מקרה, מומלץ מאוד להיעזר בשירותי עורך דין המבין בתחום, ובכך להימנע מטעויות שיכולות לעלות ביוקר, החל מהשלב הראשון ועד השלב האחרון של פשיטת הרגל, רגע לפני שאתם מתחילים מחדש.
מקדם אתרים
דף הבית טלפוןwaze פייסבוק